SPOLUPRÁCE SE SVAZEM LETCŮ - "Památníky letcům z 2. světové války"
 2009/10 - 4. A

Dne 17.6. došlo k odhalení  památníku ve Vinarech. Na počátku celé naší cesty stálo focení památníků z druhé světové války, které nás přivedlo ke spolupráci se Svazem letců a především k  hledání dalšího dílku  do historické skládačky s tématem "Hrdinství letců v době největšího válečného konfliktu v dějinách". Dnes, po dvou letech, můžeme s radostí říct, že se náš záměr povedl. Odhalili jsme velmi zajímavý osud amerického pilota, jehož hrdinství zachránilo životy obyvatel obce Vinary, a na jeho počest se podařilo vybudovat památník, který bude jeho obdivuhodný čin připomínat generacím dnešním a snad i příštím.  Díky všem, kteří se na tomto společném projektu s nadšením a zápalem jakkoli podíleli.

1. část
  2. část
  3. část
  Reportáž Kabelové televize Přerov Přerovské aktuality ze dne 18.06.2010
  Přerovský deník - článek ze dne 17.06.2010

Děkujeme firmě PROFIGREEN a panu Richardu Skyvovi, která  sponzorovala a poskytla okrasné dřeviny při úpravě okolí památníku ve Vinarech.

Kokory - Dne 24.2. jsme navštívili památník v Kokorách. I tento památník se vztahuje k největší letecké bitvě na Moravě . Setkali jsme se zde i s Jiřím Kubalou genmjr.v.z., který nám přiblížil události tohoto dne.

17 .12 . 2009 – navštívili naši třídu představitelé Svazu letců a předali nám medaile ze Středomoravské letecké pouti a vzornou spolupráci.

2008/09

Naše škola spolupracuje se Svazem letců . V červnu byla vyhlášena soutěž ve focení památníků ze 2. světové války.
Dne 18.12. 2008 byli vyhodnocení ti nejlepší a společně jsme navštívili "Velitelství společných sil armády ČR Jana Žižky v Olomouci". Provedli nás kasárnami,pak jsme společně poseděli a byli odměněni upomínkovými předměty, diplomy a malým občerstvením.

1. část
  2. část

VYHODNOCENÍ ŽÁCI:

Zdráhal Jakub, Čagánková Markéta, Sudolská Aneta,
Špalková Kristýna
  2.C Kafka Martin, Lorencová Sabina
  2.D Raška Filip
  3.A Odvárka Daniel, Votava Matěj, Stružka Filip, Macháčová Kateřina,
Barboříková Pavlína, Chrastinová Hana,  Přikrylová Veronika, Koudela Ondřej
  4.B Dvořáčková Kristýna, Čechák David
  4.C Chytilová Denisa
  5.C Špalková Veronika, Vybíral Jakub, Šaradínová Michaela, Kučerová Barbora
  7.A Študent Radim

Báseň od dětí ze 3.A

U letců jsme dneska byli
a diplomy obdrželi.
Památníčky fotili jsme
a pak do Olomouce dorazili jsme.
Viděli jsme letoun, tank i raketu
a celou vojenskou základnu.
Všichni k nám moc milí byli
a štědře nás pohostili.
Pamětní list dostali jsme
a do autobusu nasedli jsme.
Teď už zpátky uháníme
a všechno kamarádům povyprávíme.

Dalším pokračování spolupráce je příprava vybudování památníčku ve Vinarech. V roce 1944 byl nad touto obcí sestřelen americký pilot - podrobnosti o bitvě najdete zde.
'Slavnostní odhalení památníčku plánujeme na 8. května 2009 - podrobnosti upřesníme.
V rámci seznamování se s bitvou měly ve čtvrtek 19. února 2009 děti ze 3.A besedu z pamětníkem z Vinar. Dozvěděly se spoustu zajímavých podrobností.

fotografie z besedy pro 3.A

3.A - výlet k památníku v Rokytnici společně s předsedou Svazu letců odbočky 22 – gen. Janouška,Přerov, s generálem Jiřím Kubalou.

3.A - výlet k památníku v Troubkách - setkání předsedou Svazu letců odbočky 22 – gen. Janouška,Přerov, s generálem Jiřím Kubalou.

3.A - výlet  k památníku v Oseku

V sobotu 30.5. 2009  se žáci 3.A zúčastnili Leteckého dne, který měl název "Severomoravská letecká pouť". Třída tam dostala průkazky do Kroužku mladých leteckých příznivců (KMLP), při Klubu Svazu letců ČR, odbočky č.22, gen. Janouška, Přerov.  Legitimace byly slavnostně předávány Genmjr. Ing. Jiřím Kubalou,  předsedou výboru odbočky. Dále měli žáci možnost zhlédnout výstavu  a v areálu letiště vojenskou techniku, vrtulníky a stíhačky. Viděli také leteckou akrobacii a vojenské zásahy.

"Severomoravská letecká pouť" - 1.část
  "Severomoravská letecká pouť" - 2.část

Dne 10. 6. 2009 navštívil třídu 3.A plukovník Miroslav Chalupecký, který předal legitimace žákům, kteří se nezúčastnili "Severomoravského leteckého dne".

návštěva plukovníka Chalupeckého