„VÁNOČNÍ ČAJOVNA NA ZÁKLADNÍ ŠKOLE PŘEROV, TRÁVNÍK 27“

Motivací pro vyhlášení charitativní sbírky hrníčků, které jsme smysluplně využili v rámci tradičního Vánočního jarmarku 12. 12. 2019, byla snaha, ochota a chuť pomáhat druhým a také naučit se předcházet vzniku odpadů využitím dostupných zdrojů.

V předvánočním období jsme uspořádali ve škole sbírku hrníčků. Zájem žáků a zaměstnanců a chuť zapojit se do akce nás překvapila. V naší charitativní sbírce se našly hrníčky doslova z celého světa, které mají za sebou svůj příběh. Hrníčky jsme sbírali po dobu dvou týdnů.

Návštěvníkům čajovny jsme chtěli ukázat ekologicky šetrný způsob předcházení vzniku odpadu, a že věci, které máme doma a už jsme na ně třeba zapomněli, mohou druhým lidem udělat radost nebo mohou získat novou přidanou hodnotu a také nový domov. V naší čajovně jste si mohli sami namíchat svůj bylinkový vánoční čaj nebo si do vlastnoručně vyzdobeného pytlíčku vybrat bylinky dle svých preferencí. Příležitostí byla možnost vyrobit zajímavou čajovou dekoraci z obalů od čajů.

Všechny darované hrníčky jsme následně využili k vaření vánočních bylinkových čajů z naší Přírodní zahrady. Také jsme je za dobrovolný příspěvek nabídli návštěvníkům k prodeji. Výtěžek z naší aktivity jsme rádi věnovali naší škole blízkému Centru Spolusetkávání Přerov, z.ú., Kosmákova 2324/46, 75002 Přerov.

Podařilo se nám takto získat celkem 3 646 Kč a měli jsme velkou radost, že můžeme v předvánočním období potěšit klienty tohoto centra. Věříme, že radost udělají druhotně také hrníčky, které si návštěvníci naší Vánoční čajovny zakoupili. Možná je někdo najde jako dárek pod vánočním stromečkem.

Zbývající hrníčky budeme rádi dlouhodobě využívat na dalších akcích školy a předejdeme tak vzniku dalšího odpadu. Na jaře také plánujeme na naší školní zahradě akci pro veřejnost a rodiče s dětmi „Hrníčkování“.

Nejvyšší hodnotu pro nás ze zorganizované akce má přínos lidský. Ochota pomáhat a tolerance a ohleduplnost k druhým lidem, společně se vztahem k místu, kde žijeme, by měla být nedílnou součástí našeho každodenního života. Snad se nám podařilo dostát známému výroku:„ Škola základ života“ … Nezbývá než poděkovat všem, kteří se zapojili darem hrníčků nebo finančním příspěvkem a sdíleli s námi tuto naši charitativní myšlenku.

Mgr. Dagmar Bouchalová koordinátor EVVO ZŠ Přerov, Trávník 27

Fotogalerii z akce najdete zde.